• Instagram
  • Facebook

Každou chvíli je na Instagramu populárního něco jiného. Ať už je to sportovní oblečení od Calvina Kleina, boty Adidas nebo bambusová brčka, tento rok vyhrál na první čáře instax od Fujifilmu a to nejen díky svému designu, ale i díky nádherným fottkám, které zachycují jedinečné životní momenty. No a protože těch momentů z cestování mám několik a jednou bych si je chtěla všechny vystavit, aby mi připomínaly tyhle bláznivé časy, kdy mám fotky rozházené všude po kufru, musela jsem ten svůj instax mít taky. A to hned!

Popravdě jsem se ani nezajímala o to, jaký model si vyberu. Na první pohled jsem se zamilovala do retro stylu růžového instax SQ6, který mě nakonec mile překvapil svou jednoduchostí a množstvím nastavitelných režimů.Režimy

  • Jednou z funkcí je automatická expozice, na kterou fotím osobně nejraději. Rozjasní fotografii a na 90% se mi podaří vyfotit ostrou fotku.
  • Dalším režimem je nastavení selfie, kdy se místo koukání do kamery a doufáním, že neuříznnu svého partnera, můžu zkontrolovat na předním zrcátku umístěném vedle objektivu kamery.
  • Režim macro je super na fotografie jídel. Stačí fotoaparát dát cca 30-50 cm od jídla a vznikne vám krásně ostrá fotografie.
  • Na zelené krajinky, ostrovy či třeba sopky, funguje skvěle režim krajina. Opět mě instax překvapil ostrostí fotek v tomto režimu. 
  • Pro umělecké fotky je tu režim dvojité expozice. Při použití fantazie a kreativity se dají dohromady dva snímky z různého prostředí, které ve finále mohou vypadat zajímavě.
  • Nastavení jasu je také důležité a naštěstí je to jeden z programů, který nabízí i instax SQ6. Pokud fotíte za přímého slunečního světla, určitě doporučuji nastavit snížený jas ("D" jako darker).

Instax na cestách

Instax se se mnou úplně poprvé podíval do Řecka, kam jsme letěli s přítelem natáčet. Pokud někam letíte a máte svůj instax v příručním zavazadle, doporučuji ho spolu s notebookem vyndat. Ušetří vám to čas na bezpečnostní přepážce.

Antická architektura spolu s azurovým mořem je vždycky fotogenická. Kvůli silnému slunečnímu světlu jsem fotila hlavně na automatický režim bez blesku a téměř všechny fotografie mi vyšly krásně ostré a barevné. Dokonce jsem si vytvořila v Lightroomu řecký barevný profil podle barev instaxu. Díky lehkému tělu mi ani nevadilo ho brát na všechny naše výlety po nejznámějších řeckých ostrovech a městech. Když se mi náhodou nevešel do batohu, zavěsila jsem si ho na krk a sloužil mi jako módní doplněk. Jediné s čím se musí počítat jsou filmy. V jednom filmu máte vždy 10 fotek. Určitě je dobré brát si nějaké s sebou do zásoby. V případě, že filmy nestihnete pořídit v ČR v dostatečném množství, dají se sehnat v jakémkoliv obchodě s fotoaparáty všude po světě. Stejně tak tomu je i s baterkami. 

Dělat radost fotkami z cest ale nemusíte jen sobě. Malé gesto zmáčknutím spouště rozveselilo i pouličního muzikanta, který denodenně chodí na stejné místo hrát turistům řecké písně na buzuki (tradiční řecký strunný nástroj, co vypadá jak křížená kytara s bendžem). Pořád vidím rozjasněný výraz na jeho tváři, když se uviděl na fotce! Popravdě bylo možná větší potěšení na mé straně, mohla jsem si odškrtnout svůj jednodenní "dobrý skutek". Udělat někoho a sama sebe šťastnou se taky počítá, no ne?

Na svatbu jako dělaný

Po Řecku jsem odletěla na svatbu do Vietnamu, kde se ženil můj švagr. Dlouho jsem přemýšlela nad svatebním darem. Hrníčky ve tvaru srdce mi přišly moc kýčovité, sada hrnců z Tesca moc neosobní a sexy prádýlko pro nevěstinu svatební noc bylo zase moc...no však víte, prostě nevhodné. Pak mě ale napadlo, že nejlepší dárek je takový, který jim napořád bude připomínat jejich svatební den (což by můj původní nápad s hrnci asi nezvládl). Proto jsem jim vytvořila vlastnoručně vyráběné svatební album. Přes rok se moc často nevidíme, takže bych neměla čas nafotit, zeditovat fotografie a ještě je nechat vytisknout. Díky instaxu jsem nemusela dělat ani jedno z toho. Jedinečné barvy a automatické tisknutí fotek mi umožnilo se soustředit pouze na to, aby fotografie nebyly rozmazané a abych nepropásla důležité svatební momenty. Přes věčer jsem pak fotografie popsala, vlepila je do alba a druhý den po svatbě bylo svatební album na světě! Fotografie jsem do alba vlepovala pomocí čtvercových rohů tak, aby si pár mohl jakoukoliv z nich vyndat a neponičenou jí připnout magnetem na svou společnou ledničku.

Úplatky

Instax je také skvělý prostředek k úplatkům. Nedávno jsem na surfu zlomila o korál ploutvičku, z čehož majitel nebyl dvakrát nadšený. Vytáhla jsem instax, vyfotila mu dvě fotky a on měl takovou radost, že po mě nakonec nechtěl ani další peníze za opravu surfu!

Pro a proti?

Všechno má ale své klady a zápory, proto kdybych si tenkrát svůj instax nevybírala pouze podle vzhledu, určitě bych zvolila hybridní instax (SQ20 nebo LiPlay) s displejem, kde si můžete zkotrolovat či upravit fotku před tiskem. Když nepočítám cenu za filmy (která se momentálně pohybuje okolo 250 Kč/10 fotek), vždycky mě hrozně mrzí, když se mi náhodou fotka nepovede a musím jí vyhodit do koše. Stejně tak, jako nepovedené fotografie, vyhazuji do koše i po 10. fotce plastovou kazetu, což mě taky mrzí, vypadá totiž dost nerozložitelně.. Na obranu instaxu, má foťák skvělou životnost baterie. Vyfotila jsem na něj už přes 300 fotografií a pořád jsem nepotřebovala vyměnit baterky. Je lehký, snadno se ovladá, funguje jako stylový doplněk a lehce se do něj zamilujete, takže za mě je to určitě jedna z věcí, která nesmí chybět na mých toulkách po světě.

 

Autorem článku je Kristýna Machačová, kterou na Instagramu najdete jako @miss_tyns