• Instagram
  • Facebook

Slyšíme to stále častěji a jenom tak se to nezmění. Od nástupu digitálních foťáků a chytrých telefonů uplynul nějaký ten pátek a už jsme si zvykli, že nás fotky z nich obklopují každým dnem. Množství fotek, které máme kolem sebe se dá jenom těžko vyčíslit. Každý z nás si na to už zvykl a nakládá s tím po svém. V takovém množství informací je těžké zaujmout. Je to logické, informací kolem nás je dnes tolik, že je automaticky redukujeme.

Poslední roky se proto probouzí touha mít něco analogového, bez všudypřítomné digitální ostrosti a barevné živosti. A platí to nejenom ve fotografii.

Jeden příklad za všechny. Všimli jste si rostoucího zájmu o gramofonové desky v posledních letech? Je to něco jiného, něco co si můžete osahat, co musíte po určité době otočit a hlavně to má jiný zvuk, než písničky ze Spotify přehrávané v telefonu.

Takový analogový zážitek jsem si chtěl dopřát já osobně a chtěl jsem ho nabídnout také svým klientům. Když jsem sestavoval ceník svatebního focení, rozhodl jsem se každé svatbě kterou fotím věnovat několik fotek z Instaxu. Bral jsem to také jako oživení a zpestření mé práce.

Všechno dopadlo přesně tak, jak jsem čekal. Při společném focení občas vyfotím něco na Instax a fotky strčím do kapsy. Jakmile máme hotovo a jedeme na veselku za ostatními, vytáhnu z kapsy Instaxy a sleduji, jak se novomanželům rozzáří oči nadšením. Jsou to přeci fotky, které mají už teď. Můžou je držet, ohýbat, vystavit si je! Nemusí čekat týden, než fotky stáhnu a pošlu nějaké první ukázkové snímky. Představuji si, jak druhý den přijedou domů ze svatby a jako první věc udělají to, že si Instaxy přidělají na ledničku magnetem, aby si je mohli prohlížet každý den stále dokola.

Nejenom jedinečná památka, ale také skvělá zábava. Na veselce můžete sledovat, jak Instax vyvolává zájem hostů a jejich touhu si takovou fotku odnést domů. Naprosto standardním požadavkem je vyfocení dvou fotek. Jednu si nechají pro sebe, druhou dají novomanželům jako památku.

Obrovskou výhodou je jednoduchost ovládání foťáků. Stačí vědět, kde se Instax zapíná a potom už stačí jenom fotit. Všechno se děje samo. Jestli tedy fotí svědek, kamarádka, nebo malé dítě, výsledek je vždy originální a jedinečný.

Co s fotkami? No přeci spoustu věcí. Můžou si je nechat svatební hosté jako památku, můžou je věnovat s osobním vzkazem napsaným na přední, nebo zadní stranu fotky. Velice oblíbené jsou fotoknihy, kam fotku nalepíte a doplníte vzkazem, namalujete obrázek nebo nalepíte samolepky a dalšími kreativními pomůckami. Krásně vypadají také šňůry s kolíčky, kam fotky můžete novomanželům přidělat a vytvořit jim tak jedinečnou koláž.

Instax je prostě kouzelná krabička, která sbližuje lidi a probouzí v nich něco, co se v dnešní digitální době jenom těžko popisuje.

 

- Autorem článku je FUJIFILM fotograf Pavel Rybníček